Deklaracija Vlade RS in socialnih partnerjev
DEKLARACIJA VLADE REPUBLIKE SLOVENIJE IN SOCIALNIH PARTNERJEV O SPOŠTOVANJU IN SPODBUJANJU SOCIALNEGA DIALOGA
ki jo sklenejo
Vlada Republike Slovenije
in
predstavniki delodajalcev:
Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije
ter
predstavniki delojemalcev:
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacija sindikatov 90 Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, Neodvisnost
KNSS – Konfederacija novih sindikatov Slovenije, Slovenska zveza sindikatov Alternativa in Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost
Predstavniki Vlade Republike Slovenije, delodajalcev in delojemalcev soglasno sprejemajo to deklaracijo z namenom doslednega spoštovanja Pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) in zagotavljanja enakopravnega tripartitnega socialnega dialoga pri obravnavanju predpisov, strateških vprašanj ter dokumentov in ukrepov, ki se nanašajo na ekonomsko in socialno politiko, ki naj prispeva k vsesplošni blaginji v Republiki Sloveniji.
Vlada Republike Slovenije in socialni partnerji se sporazumejo:
1. Vlada Republike Slovenije in socialna partnerja bodo dosledno spoštovali in izvajali določila veljavnih Pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (v nadaljnjem besedilu: Pravila ESS).
Vlada Republike Slovenije brez predloga za predhodno vsebinsko obravnavo s socialnimi partnerji na ESS ne bo sprejemala ali predlagala v sprejetje predpisov, ki sodijo v temeljna ekonomska in socialna področja, ki v skladu s Pravili ESS sodijo v obravnavo na ESS.
2. Vlada Republike Slovenije bo na ravni vseh resornih ministrstev zagotovila spoštovanje Pravil ESS in na ta način omogočila, da ESS kot pomemben deležnik sodeluje pri pripravi predpisov že pred začetkom formalne javne obravnave in med njo na način, da oblikuje stališča, mnenja in priporočila k predlogom zakonov, uredb, odredb in drugih aktov, ki sodijo v temeljna ekonomska in socialna področja, ki v skladu s Pravili ESS sodijo v obravnavo na ESS.
3. Z namenom učinkovitejšega dela ESS kolegij ESS določi obravnavo prihodnjih vsebin, ki jih bo obravnaval ESS na podlagi mesečno posredovanega seznama predpisov s strani Vlade Republike Slovenije, ki jih bodo resorna ministrstva pripravila v prihodnjih dveh mesecih.
Le-to ne izključuje obravnave drugih zakonov, podzakonskih aktov ali drugih aktov, ki urejajo vsebine iz drugega odstavka 3. člena Pravil ESS. Prav tako prejšnji odstavek ne izključuje pravice posameznega socialnega partnerja, da predlaga obravnavo določene vsebine na seji ESS.
Z namenom učinkovitejšega dela ESS ima vsak član ESS lahko dva namestnika, če tako sklene kolegij ESS.
4. Kadar bo Vlada Republike Slovenije obravnavala izhodišča, jih bo po sprejemu na seji Vlade Republike Slovenije posredovala v obravnavo ESS.
5. Vlada Republike Slovenije bo ESS vsa gradiva za obravnavo posredovala pravočasno, kot to določajo Pravila ESS.
6. Vlada Republike Slovenije bo na ESS usklajena stališča, mnenja in priporočila k delovnim gradivom, osnutkom in predlogom zakonov in uredb s področja delovanja ESS povzela v mnenju Vlade Republike Slovenije na način, da bo iz mnenja jasno razvidno, kaj so usklajena stališča, mnenja in priporočila ESS, in se nanje sklicevala v nadaljnjih postopkih v Državnem zboru Republike Slovenije.
7. Po zaključku usklajevanja zakona, podzakonskega akta in drugega predpisa ali akta v okviru ESS se v okviru delovnega telesa pripravi in podpiše izjava o usklajenosti, iz katere nedvoumno izhaja, kateri členi so usklajeni in kateri ne, pri neusklajenih členih pa tudi opredelitev posameznih partnerjev do neusklajenega člena oziroma rešitve.
Izjava o usklajenosti vsebuje navedbo glede trajanja usklajevanja ter sodelujoče pri usklajevanju in je priloga zapisniku seje ESS, na kateri je končni predlog zakona, podzakonskega akta oziroma drugega predpisa obravnavan. Po potrditvi se zapisnik seje ESS, iz katerega so razvidna stališča posameznih članov ESS, skupaj z izjavo o usklajenosti posreduje Vladi Republike Slovenije in Državnemu zboru.
8. Na vsakokratnem kolegiju ESS se preveri spoštovanje Pravil ESS in te deklaracije. V primeru domnevnih kršitev te deklaracije, Pravil ESS ali na seji ESS sprejetih sklepov, se domnevno kršitev, ki jo zatrjuje kateri od socialnih partnerjev, najprej poskuša razrešiti v okviru kolegija ESS. Če v okviru kolegija ESS ne pride do rešitve, se z namenom preprečitve ponovne prekinitve socialnega dialoga na zahtevo socialnega partnerja najkasneje v roku dveh tednov organizira tripartitni sestanek z ministrom, pristojnim za socialni dialog, resorno pristojnim ministrom ali predsednikom vlade.
Če v okviru kolegija ESS ne pride do rešitve, se Vlada Republike Slovenije in socialna partnerja lahko dogovorijo za pridobitev strokovnega mnenja o zatrjevani kršitvi Pravil ESS in/ali te deklaracije od strokovnjaka, ki ga člani kolegija ESS določijo sporazumno.
9. Vsebinske teme, ki jih bomo naslovili socialni partnerji v okviru prvih treh sej ESS in v skladu s Pravili ESS ter to deklaracijo, so:
– Področje davčne obravnave napotitev v okviru čezmejnega izvajanja storitev,
– Področje evidentiranja delovnega časa,
– Področje izvajanja in financiranja dolgotrajne oskrbe,
– Področje zdravstvene dejavnosti,
– Področje pokojninskega zavarovanja in
– Področje prenove davčne zakonodaje.
10. Z namenom krepitve socialnega dialoga na vseh nivojih, bo MDDSZ v letu 2024 objavilo javni razpis z namenom, da se v obdobju 20242028 v okviru sredstev Evropskega socialnega sklada plus (ESF +) za področje socialnega dialoga zagotovijo finančna sredstva za krepitev zmogljivosti socialnih partnerjev.
11. Socialni partnerji se zavezujejo, da bodo ob upoštevanju določb te deklaracije sprejeli ustrezne spremembe in dopolnitve Pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta, ki so priloga tej deklaraciji.
Ljubljana, dne 4. 7. 2024
PODPISNIKI:
Vlada Republike Slovenije:
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Luka Mesec, l.r.
Delodajalci:
Gospodarska zbornica Slovenije
Tibor Šimonka, l.r.
Združenje delodajalcev Slovenije
Marjan Trobiš, l.r.
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Blaž Cvar, l.r.
Trgovinska zbornica Slovenije
Mag. Mariča Lah, l.r.
Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije
Marko Lotrič, l.r.
Delojemalci:
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije
Lidija Jerkič, l.r.
Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam
Jakob Krištof Počivavšek, l.r.
Konfederacija sindikatov 90 Slovenije
Damjan Volf, l.r.
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije
Branimir Štrukelj, l.r.
Neodvisnost KNSS – Konfederacija novih sindikatov Slovenije
Evelin Vesenjak, l.r.
Slovenska zveza sindikatov Alternativa
Zdenko Lorber, l.r.
Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost
Albert Pavlič, l.r.
* * * * * * * *
Predstavniki delavcev, delodajalcev in Vlade Republike Slovenije soglasno sprejemamo
Protokol Vlade Republike Slovenije in socialnih partnerjev
o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga,
ki ga sklenejo
Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada)
in
predstavniki delodajalcev:
Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije
ter
predstavniki delojemalcev:
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacija sindikatov 90 Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, Neodvisnost KNSS – Konfederacija novih sindikatov Slovenije, Slovenska zveza sindikatov Alternativa in Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost,
(v nadaljnjem besedilu: socialni partnerji)
Z namenom doslednega spoštovanja in spodbujanja socialnega dialoga pri obravnavanju strateških vprašanj in ukrepov v zvezi z ekonomsko in socialno politiko, ki naj prispeva k vsesplošni blaginji v Republiki Sloveniji, se socialni partnerji sporazumejo:
1. Vlada bo dosledno spoštovala in izvajala določila veljavnih pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) in brez predhodne vsebinske obravnave socialnih partnerjev na ESS ne bo sprejemala ali predlagala v sprejetje predpisov, ki sodijo v temeljna ekonomska in socialna področja, ki jih v skladu s svojimi pravili obravnava ESS.
2. Vlada bo na ravni vseh resornih ministrstev zagotovila spoštovanje pravil ESS in na ta način omogočila, da ESS kot pomemben deležnik sodeluje pri pripravi predpisov že pred začetkom javne obravnave in med njo na način, da oblikuje stališča, mnenja in priporočila k delovnim gradivom, osnutkom in predlogom zakonov, uredb in odredb s področja delovanja ESS.
3. Vlada bo na ESS usklajena stališča, mnenja in priporočila k delovnim gradivom, osnutkom in predlogom zakonov in uredb s področja delovanja ESS povzela v mnenju vlade na način, da bo iz mnenja jasno razvidno, kaj so stališča, mnenja in priporočila ESS in jih zagovarjala v nadaljnjih postopkih v Državnem zboru Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 15. novembra 2019
PODPISNIKI:
Vlada Republike Slovenije:
Vlada Republike Slovenije
Marjan Šarec, l. r.
Delodajalci:
Gospodarska zbornica Slovenije
mag. Sonja Šmuc, l. r.
Združenje delodajalcev Slovenije
Marjan Trobiš, l. r.
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Branko Meh, l. r.
Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije
Drago Delalut, l. r.
Trgovinska zbornica Slovenije
mag. Mariča Lah, l. r.
Delojemalci:
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije
Lidija Jerkič, l. r.
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije
Branimir Štrukelj, l. r.
Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam
Jakob Krištof Počivavšek, l. r.
Slovenska zveza sindikatov Alternativa
Zdenko Lorber, l. r.
Konfederacija sindikatov 90 Slovenije
Peter Majcen, l. r.
Neodvisnost KNSS – Konfederacija novih sindikatov Slovenije
Evelin Vesenjak, l. r.
Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost
Albert Pavlič, l. r.
Protokol VRS in socialnih partnerjev o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga:
Odstop delodajalskih združenj in zbornic od Socialnega sporazuma za obdobje 2015–2016 – 2. december 2015
Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije ter Trgovinska zbornica Slovenije so 27. novembra 2015 odstopili od Socialnega sporazuma za obdobje 2015–2016.
V dopisu so navedli, da socialni sporazum določa, da je treba o temeljnih vprašanjih s področja delovnopravne zakonodaje, zdravstva in pokojninskega zavarovanja ter plačnega sistema delodajalcev doseči soglasje vseh socialnih partnerjev, torej vlade, sindikatov in delodajalcev. Hkrati so navedli, da socialni sporazum določa, da kolektivne pogodbe dejavnosti pomenijo temelj za določanje višine in načina obračunavanja plač v zasebnem sektorju in da je raven pravne varnosti, zaupanja ljudi v pravni sistem in v delo državnih ter sodnih organov odvisna tudi od uresničevanja pravic v praksi, trajanja upravnih in sodnih postopkov, dostopnosti do pravnih sredstev ter od predvidljivosti in stabilnosti pravnih norm.
Menijo, da sta z načinom sprejemanja enega izmed temeljnih zakonov s področja delovnopravne zakonodaje, to je Zakona o dopolnitvah Zakona o minimalni plači, dva socialna partnerja bistveno kršila vsaj tri določbe socialnega sporazuma, kar je zanje popolnoma nesprejemljivo. S takim načinom sprejemanja zakona je po njihovem mnenju močno omajano zaupanje med socialnimi partnerji in onemogočen potek socialnega dialoga v naši državi.
1. decembra 2015 je od socialnega sporazuma odstopila še zadnja članica delodajalskih organizacij, tj. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, na podlagi soglasne odločitve svojega Upravnega odbora.
Gospodarska zbornica Slovenije ni bila podpisnica Socialnega sporazuma za obdobje 2015–2016.
SOCIALNI SPORAZUM ZA OBDOBJE 2015 – 2016
IZHODIŠČA ZA SOCIALNI SPORAZUM 2012 – 2016
SOCIALNI SPORAZUM ZA OBDOBJE 2007 – 2009